Stomatochirurgie
Není třeba se bát! Ošetření je bezbolestné.
Není třeba se bát!
Ošetření je bezbolestné.
Stomatochirurgie zahrnuje množství chirurgických zákroků jak na měkkých tkáních dutiny ústní, tak na tvrdých tkáních a na chrupu člověka.
Žádných výkonů zubní chirurgie se však u nás nemusíte bát. Zákroky provádíme velmi šetrně, používáme špičkovou technologii a instrumentárium, moderní materiály a léčivé přípravky podporující hojení. To vše umožňuje minimalizovat nepříjemné pocity a maximálně zkrátit dobu hojení. Samotné ošetření je pak zcela bezbolestné, neboť před každým zákrokem aplikujeme lokální anestezii.
Nejrozšířenějším stomatochirurgickým zákrokem je extrakce neboli vytržení (odstranění) zubu. Provádí se z důvodů patologických, nebo i preventivně.
Nejrozšířenějším stomatochirurgickým zákrokem je extrakce neboli vytržení (odstranění) zubu. Provádí se z důvodů patologických, nebo i preventivně.
Mezi nejčastější patologické příčiny extrakce trvalých zubů patří hluboký kaz zubu neumožňující endodontické ošetření, zlomenina zubu zasahující hluboko pod dáseň do kořenové části zubu, nesprávný směr růstu zubu či chronický zánět kostní tkáně v okolí postiženého zubu vzniklý v důsledku pokročilého stádia zánětu zubního nervu.
Z preventivních důvodů extrahujeme obvykle zejména třetí moláry, tedy tzv. „osmičky“ neboli „zuby moudrosti“ v situaci, kdy u pacienta není dostatek místa v čelisti a „osmička“ umístěná těsně vedle sousední „sedmičky“ zvyšuje riziko vzniku zubních kazů na obou zubech a riziko rozvoje zánětu dásní a může křivit ostatní zuby. Posouzení vhodnosti preventivního odstranění osmičky je u každého pacienta individuální a zohledňuje celou škálu parametrů jako je např. věk, anamnéza či celkový stav chrupu.
Chirurgickou extrakci zubu neboli chirurgické vybavení zubu volíme u neprořezaných (retinovaných) nebo atypicky uložených zubů, kdy zub odstraňujeme z hlubší pozice v čelisti.
Kdy je nutné podstoupit extrakci zubu?
- Když není možné zub žádným způsobem zachránit
- Když máte zub poškozený hlubokým zubním kazem
- Pokud máte zlomeninu čelisti či zubu
- Jestliže trpíte parodontózou v pokročilém stadiu
- Pokud jsou zuby moudrosti ve špatném stavu či postavení
Jak se správně chovat po extrakci zubu?
Po extrakci zubu a během hojení je třeba, abyste o ránu pečovali a snížili riziko možných komplikací. Je vhodné vyhnout se kouření, pití alkoholu, zvýšené fyzické aktivitě nebo činnosti v předklonu. Také byste se měli vyvarovat vysávání krve z rány či vyplachování příslušné oblasti. Naopak se doporučuje oblast ledovat a jíst zmrzlinu nebo jiné měkké, chladné a nedrobivé potraviny bez zrníček.
U nás jste v rukou zkušených zubních lékařů
- K extrakci zubu přistupujeme pouze v případě, není-li jiná možnost
- Extrakci zubů moudrosti (osmiček) vám doporučíme jen když je to skutečně nutné
- Poradíme vám, jak o ústní dutinu pečovat a jak urychlit hojení
- Ošetření je bezbolestné – zuby extrahujeme s použitím anestezie, tedy při lokálním znecitlivění
V Czech Swiss Dental Clinic jsme připraveni a vybaveni i na komplikovanější stomatochirurgické zákroky jako resekce kořenových hrotů zubu, odstranění retních uzdiček, úpravy čelisti a dásně před zhotovením snímatelné zubní náhrady, zavedení zubních implantátů do čelisti po ztrátě trvalého zubu či chirurgické výkony na parodontu včetně augmentačních postupů a estetických úprav.
Potřebujete zubaře?
Nastal čas na preventivní prohlídku? Chcete pomoci s dentální hygienou?
Začal vás z ničeho nic bolet zub a potřebujete pomoci?